Приключи младежкият обмен "Green Voyage"
Партньори:
Frau Lose e.V. Germany
01 21 APS Italy
ASOCIATIA UMANISTA ROMANA Romania
Loesje Bitola The Republic of North Macedonia
Tauragės jaunimo ir jaunimo organizacijų sąjunga "TAURAGĖS
APSKRITASIS STALAS"
Брой участници: 36
Място: Обзор, лагер Чавдар
Общите цели на проекта са:
да насърчим младите хора да поемат активна роля в промяната на своите общности и да насърчим устойчивото
развитие.
да образоваме младите хора за стойността на устойчивото развитие и неговото въздействие върху природния свят и
обществото.
да създадете мрежа от организации и хора, които споделят ангажимент за развитие на устойчивото развитие.
Специфичните цели на проекта са следните:
Да се изясни значението на термините и понятията, свързани с устойчивото развитие.
Насърчаване на участниците да включат устойчиви алтернативи в ежедневието си и вдъхновяването им да обмислят
как те лично допринасят за концепцията за устойчивост.
Създаване на обстановка, в която участниците от други нации могат да създадат взаимоотношения и междукултурни
връзки.
Насърчаване на устойчивостта в нашата общност чрез съвместна работа с местни екологични организации,
академични институции, правителствени агенции, предприятия и други заинтересовани страни.
ден 1: Започнахме с дейности за разчупване на леда и запознаване, които скоро насърчиха всички да се отпуснат. Обсъдихме с какво всеки от нас може да допринесе към проекта, както и нашите очакванията и притеснения. След това прегледахме програмата и разпределихме задачите между различните отбори. Следобед се впуснахме в "лов на съкровища" из Обзор, което укрепи връзките помежду ни, а денят завърши с кратка рефлексия на изминалият ден.
ден 2: Започнахме деня с чаша кафе и първото издание на нашия вестник, страхотен начин да дадем старт на един вълнуващ ден. Основните теми на дискусия бяха какво представляват програмите за младежка мобилност, как функционират и какви възможности предлагат. Придобихме допълнителни знания за Европейския корпус за солидарност, как да откриваме проекти, как да избираме организация и как отговорно да подхождаме към финансирането.
Разгледахме също разликите между младежките обмени и тренировъчните курсове, първите насърчават междукултурното общуване и личностното развитие, докато вторите се фокусират върху придобиването на специализирани умения под ръководството на професионалисти. Обученията са по-структурирани, докато обмените са по-неформални.
Денят беше изпълнен с практични знания и мотивация за бъдещо участие.
ден 3: Днес обсъдихме важни въпроси, свързани с устойчивите практики и етичното потребление. Разгледахме движението Fairtrade и значението на справедливото възнаграждение и достойните условия на труд за производителите в по-слабо развитите страни.
Говорихме и за практиката, известна като „greenwashing“, при която компаниите създават фалшив „зелен“ имидж, без реално да променят нещо. Завършихме с кратък, но полезен уъркшоп, който ни даде идеи за устойчиви навици, които можем да приложим у дома.
ден 4: Денят беше посветен на неформално учене чрез преживяване и културно опознаване. Освен че имаха възможност да разгледат града-домакин Обзор, участниците се запознаха по-добре с културната среда, в която се провежда проектът, и усетиха местния начин на живот.
ден 5: Днес разгледахме добри и лоши екологични практики от всяка страна, представени от националните екипи. Въпреки различията, разбрахме, че се сблъскваме с подобни екологични проблеми и че има обнадеждаващи примери за напредък. Втората половина от деня беше посветена на сесия по креативно писане с Loesje, която ни вдъхнови да изразим своята креативност по важни въпроси с кратки и въздействащи послания.
Вечерта завърши с волейболен турнир, време край огъня и много смях.
ден 6: Започнахме деня с довършване на постерите от Loesje creative writing сесията, след като избрахме най-въздействащите послания и работихме по тяхното оформление. Върховният момент на деня беше създаването на устойчиви настолни игри, при което участниците вложиха креативност и смисъл, използвайки както дигитални, така и рециклирани материали. Крайният резултат е колекция от игри, които не само забавляват, но и повишават осведомеността по екологични въпроси.
ден 7: Днес изучавахме как се планира, организира и реализира една идея, за да се превърне в истински проект. Следобедът прекарахме в центъра на Обзор, където ангажирахме местните хора с инициативата, споделихме знания за устойчивост и представихме настолните игри, които бяхме създали. Оставихме своята следа не само чрез идеи, но и чрез действия, играхме, споделяхме и събирахме отпадъци по пътя.
ден 8: Днес по забавен и увлекателен начин, чрез театрално упражнение, разгледахме какво е Youthpass и основните умения, свързани с него. Финалната дисеминация за проекта ни върна към най-важните моменти, наученото, предизвикателствата и постигнатото. Осъзнахме колко сме израснали не само като личности, но и като екип и колко много можем да постигнем заедно. Проектът приключи с емоционално изпращане, изпълнено с благодарност, усмивки и прегръдки. Разделихме се с усещането за общност, нови приятелства и вдъхновение, което всеки ще отнесе със себе си.
Ето тук можете да разгледате вестниците направени от нашите участници по време на проекта:
Bulgarian team newspaper
Romanian team newspaper
Italian team newspaper
Lithuanian team newspaper
North Macedonian team newspaper